Jakým způsobem lze živiny v ovoci a zelenině uchovat?

Způsob, jakým vybíráte, skladujete a připravujete ovoce a zeleninu, může mít velký vliv a pomůže Vám získat z ovoce a zeleniny, které jíte, maximum výživové hodnoty.

potraviny-metabolismus

K tomu, abyste v ovoci a zelenině, které jíte, zachovali maximum živin, je v prvé řadě užitečné pochopit, jak se tyto živiny mohou ztratit. Část nutriční hodnoty ovoce a zeleniny se může ztratit nesprávnou manipulací. Ke ztrátě živin může dojít tím, že ovoce a zeleninu vystavíme teplu, vzduchu, světlu a vodě, naopak krátké vaření na mírnou teplotu pomáhá živiny zachovat. A v některých případech mohou být živiny v důsledku toho, jak jídlo připravujete, dokonce pro tělo lépe využitelné.

Co si vybrat?
Prvním krokem k tomu, abyste zajistili zachování živin, je vybrat si to nejčerstvější ovoce a
zeleninu. Nejčerstvější ovoce a zeleninu odhalíte snadno – nejsou na nich skvrny ani měkká místa, jsou pevné a mají jasnou, nikoli matnou barvu. To nejčerstvější ovoce a zelenina budou co nejméně vystaveny vzduchu, světlu a vodě – neboť právě to všechno může přispět k ztrátě živin.

pozadi5
Kdy nakupovat?
Je vhodné kupovat sezónní ovoce a zeleninu, neboť pokud koupíte mimosezónní ovoce

a zeleninu, znamená to, že musely z pole na Váš talíř urazit dlouhou cestu – a v tom čase může dojít ke ztrátě cenných živin. Pokud máte to štěstí, že máte v blízkosti farmářský trh, zkuste toho využít. Ve většině případů je ovoce a zelenina čerstvější a pocházejí častěji z lokálních zdrojů, díky čemuž dochází k menším ztrátám živin.
I mražené je dobré!
Pokud nemáte k dispozici čerstvé ovoce a zeleninu, vzpomeňte si, že svou nutriční hodnotu
si poměrně dobře uchovává i mražené ovoce a zelenina – v některých případech dokáže mražené skutečně nabídnout tolik živin jako čerstvé. Přinejmenším jsou ovoce a zelenina určené ke zmražení zpravidla sbírány v ideální zralosti – tedy v době, kdy jsou nejbohatší na živiny. Následkem mrazicích teplot jsou zničeny škodlivé bakterie, mrazení je tedy bezpečnou formou uchování.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*